Strhla sa bitka o slovenský internet
18.5.2017 21:00
akt. 05.02.2019 01:48

Strhla sa bitka o slovenský internet

Uložiť článok
Práva na správu domény „sk“ vlastní súkromná firma. Zvažuje, že ich predá.

Keď si chce firma alebo súkromná osoba zriadiť internetovú stránku s koncovkou „sk“, musí zvyčajne zaplatiť poplatok zväčša do 15 eur na rok takzvanému registrátorovi.

Ten zase uhradí 7 či 10 eur správcovi slovenskej domény. V tejto pozícii sa už roky nachádza spoločnosť SK-NIC. Vlani dosiahla zisk vyše milióna eur.

Kritici SK-NIC vidia za biznisom dohodu so štátom. Firma výhrady odmieta a upriamuje pozornosť na začiatky fungovania internetu.

V súkromných rukách

Terajšia situácia vraj vznikla niekedy v roku 2006, keď súkromná spoločnosť uzavrela dohodu s ministerstvom dopravy.  „SK-NIC má so štátom zmluvu, ktorá je ťažko vypovedateľná,“ tvrdí hovorca iniciatívy NasaDomena.sk  Ondrej Jombík zo spoločnosti Platon Technologies, ktorá patrí medzi registrátorov.

To, že práva na doménu vlastní súkromník a navyše sa ich chystá predať, nepovažuje za správne. Lepší je podľa neho český model. Tam doménu spravuje záujmové združenie právnických osôb.

„Doména CZ sa dá kúpiť za oveľa nižšiu cenu, je to okolo 5 eur. Český systém je veľmi dobrý a nízka cena domény je len jedna z mnohých výhod, ktoré český správca národnej domény CZ.NIC ponúka,“ myslí si Jombík.

Štát je mimo

SK-NIC však namieta, že správa domény bola v súkromných rukách prakticky odjakživa. Najvyššia svetová internetová autorita ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers) totiž presadzovala filozofiu, aby domény nemali v rukách štáty.

O správu domény sa najprv staral EUnet, neskôr americká firma EuroWeb Slovakia. A tú odkúpila spoločnosť, ktorá stojí za SK-NIC. "Firmu sme kúpili v roku 2005, teda dávno pred podpisom zmluvy so štátom,“ povedal člen dozornej rady SK-NIC Ľubomír Geľo.

Dohodou so štátom sa podľa neho naopak časti právomocí vzdala. 

K situácii v Česku dodal, že lacnejšie domény možno jednoduchšie zneužiť.

„Nízke ceny práve naopak vytvárajú priestor pre špekulantov, ktorí si takto môžu registrovať omnoho viac domén za účelom neskoršieho predaja s astronomickým ziskom. Skúsenosti zo zahraničia to len potvrdzujú,“ poznamenal Geľo,

20 miliónov eur

SK-NIC pripúšťa možnosť, že by sa mohla práv na správu domény vzdať. No nie bezplatne. Spomína sa suma 20 miliónov eur.

Či a do akej miery sa do systému pokúsi vložiť štát, zatiaľ známe nie je.

Podpredseda vlády Peter Pellegrini, ktorý má oblasť na starosti, sa zatiaľ vyjadruje bez bližších podrobností. 

„Vicepremiér osobne potvrdil, že bude diskutovať o otvorených otázkach...  Našou prioritou je  zachovanie kontinuity, plynulá, bezpečná a efektívna prevádzka, ako aj zvýšenie kvality,  ďalšie zvýšenie štandardov a  zefektívnenie fungovania v prospech užívateľov domén,“ odpísal úrad na položené otázky.

Pridajte si Aktuality do svojho kanála správ Google.