Predaj vinylových platní aj v roku 2016 potvrdil nárast popularity tohto kedysi dominantného formátu hudobných nosičov. Vo Veľkej Británii zaznamenal vlani najvyššie čísla za uplynulé štvrťstoročie. Vyplýva to zo správy tamojšieho zväzu hudobného priemyslu, ktorú zverejnili v Londýne.

Celkovo sa minulý rok vo Veľkej Británii predalo 3,3 milióna vinylových nosičov, čo predstavuje medziročný nárast o 53 percent. V USA sa podľa analýzy BuzzAngle Music predalo takmer 7,2 milióna vinylových platní, čo je o 25,9% viac ako v roku 2015. Ďalší nárast trhu s gramoplatňami zaznamenali aj v Nemecku, kde sa za prvých deväť mesiacov roka 2016 predalo celkovo 2,1 milióna vinylových nosičov, čo je o 50 percent viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. Celoročné výsledky z Nemecka majú byť známe v polovici januára.

Napriek tomu je podiel vinylových platní na celkovom predaji nosičov zvukových záznamov stále nízky - v Británii vlani nedosiahol ani päť percent a na americkom trhu za rok 2016 predstavuje 8 percent z celkového predaja fyzických nosičov. Aj toto číslo sa však v posledných rokoch zvyšuje, nielen vďaka nárastu predaja vinylov, ale aj vzhľadom k tomu, že predaj CD nosičov každoročne klesá.

Nové albumy aj overené klasiky

Najžiadanejším umelcom medzi britskými fanúšikmi vinylov bol vlani zosnulý David Bowie, ktorého posledný album Blackstar (2016) sa stal najpredávanejším vinylovým albumom roka na Britských ostrovoch. Medzi 30 najpredávanejšími kolekciami na gramoplatniach sa okrem novinky nachádzajú aj štyri staršie Bowieho albumy a výberovky. V USA je najpredávanejším vinylovým albumom minulého roka Blurryface (2015) od kapely Twenty One Pilots, ktorá má v prvej desiatke aj staršiu nahrávku Vessels (2013).

Trh s vinylmi však nerastie len vďaka novinkám, ale najmä vďaka tomu, že nová generácia fanúšikov si do svojich vinylových zbierok pridáva aj nahrávky, ktoré sú už klasikami. Zrejme aj vďaka úspechu filmu Amy je v USA aj v Británii druhým najpredávanejším vinylovým albumom roka 2016 desať rokov starý album Back to Black od Amy Winehouse.

Na americkom trhu je na štvrtom mieste Abbey Road (1969) od The Beatles, v top 10 sú aj legendárne albumy od umelcov ako Prince, Bob Marley či Miles Davis. V Británii sa okrem týchto mien do prvej desiatky dostali aj Fleetwood MacThe Stones Roses či Nirvana. Z novších nahrávok sú medzi najpredávanejšími vinylmi v oboch krajinách albumy 25 (2015) od Adele a A Moon Shaped Pool (2016) od Radiohead.

20 najpredávanejších vinylov roka 2016 vo Veľkej Británii:
(zdroj: Officialcharts.com)

1. David Bowie - Blackstar
2. Amy Winehouse - Back to Black
3. Rôzni umelci - Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 (soundtrack)
4. Radiohead - A Moon Shaped Pool
5. Fleetwood Mac - Rumours
6. The Stone Roses - The Stone Roses
7. Bob Marley & The Wailers - Legend
8. The Beatles - Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band
9. Prince & The Revolution - Purple Rain (soundtrack)
10. Nirvana - Nevermind
11. The1975 - I Like It When You Sleep For You Are So Beautiful Yet So Unaware Of It
12. David Bowie - The Rise and Fall of Ziggy Stardust
13. Adele - 25
14. Rôzni umelci - Pulp Fiction (soundtrack)
15. Arctic Monkeys - AM
16. Pink Floyd - The Dark Side of the Moon
17. David Bowie - Hunky Dory
18. The Smiths - The Queen Is Dead
19. The Eagles - Hotel California
20. The Last Shadow Puppets - Everything You’ve Come to Expect

20 najpredávanejších vinylov roka 2016 v USA:
(zdroj: BuzzAngle Music; v zátvorke počet predaných kusov)

1. Twenty One Pilots - Blurryface (49,004)
2. Amy Winehouse - Back to Black (41,087)
3. Radiohead - A Moon Shaped Pool (39,861)
4. The Beatles - Abbey Road (39,615)
5. Adele - 25 (39,512)
6. David Bowie - Blackstar (39,334)
7. Prince & The Revolution - Purple Rain (35,244)
8. Bob Marley and the Wailers - Legend (32,899)
9. Twenty One Pilots - Vessel (31,006)
10. Miles Davis - Kind of Blue (30,495)
11. Rôzni umelci - Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1 (30,328)
12. Chris Stapleton - Traveller (29,707)
13. Lana Del Rey - Born to Die (27,450)
14. Fleetwood Mac - Rumours (26,644)
15. Michael Jackson - Thriller (26,092)
16. Blink-182 - California (25,549)
17. Panic! at the Disco - Death of a Bachelor (24,861)
18. The Lumineers - Cleopatra (24,120)
19. Taylor Swift - 1989 (23,364)
20. Adele - 21 (22,616)

Na sklonku roka vyšla kniha o vývoji gramoplatní

V roku 2016 vyšla v českom preklade nová kniha Vinyl, ktorá je nielen históriou zaznamenávania zvuku, ale aj stručnými dejinami hudby. Jej podtitul Umění výroby desek prezrádza dominantnú tematiku, ale na svoje si prídu aj priaznivci jazzovej, rockovej, folkovej, vážnej, country a inej hudby.

"Keď sa v polovici 50. rokov 20. storočia zrodil rock'n'roll, medzi kultúrne obeživo stále patrili krehké šelakové single prehrávané rýchlosťou 78 otáčok za minútu. Míľniky moderného popu, ako platňa Heartbreak Hotel Elvisa Presleyho či Tutti Frutti od Little Richarda, už vychádzali aj ako vinyly na 45 otáčok," spomína v úvode autor knihy Mike Evans.

Podľa neho producenti jazzových, často improvizujúcich hudobníkov ako prví spoznali luxus nahrať záznam dlhší než trojminútový singel, a tak aj živý koncert, čím sa zachovalo mnoho významných hudobných udalostí. Od konca 40. rokov vznikli albumy Elly Fitzgeraldovej, Louisa Armstronga, Binga Crosbyho, Franka Sinatru či big bandov Bennyho Goodmana alebo Woodyho Hermana.

Veľkým pokrokom bola zvýšená kvalita zvuku technológiou mikrodrážok (1948), ktorá obmedzila šum, a ďalší vývoj umožnil od roku 1958 stereo nahrávanie. Až do 60. rokov dominovali v rocku a populárnej hudbe malé single. Potom si umelci ako The Beatles uvedomili, že chcú nahrať dlhohrajúce gramoplatne. Vďaka úspechu ich albumu Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band či Pet Sounds od The Beach Boys sa vo veľkom začali vydávať rockové gramoplatne s 33 otáčkami za minútu, označené ako LP.

Vinyl - Umění výroby desek Zdroj: Slovart

Okrem vývoja zachytenia zvuku od vynálezu fonografu Thomasom Edisonom (1877) po súčasnosť kniha približuje postup výroby lisovania gramoplatní. Ten sa za takmer 70 rokov príliš nezmenil, aj keď došlo k niekoľkým technologickým vylepšeniam. Obaly LP gramoplatní zase umožnili rozvoj ďalšieho umenia. Dvoj- a trojalbumy či rozkladacie obaly sa stali priestorom na výtvarnú fantáziu. "Grafici, návrhári afotografi, ktorých práce sa za posledných 60 rokov objavili na obaloch platní, vytvorili niektoré z najikonickejších výtvarných diel popkultúry," konštatuje hudobný publicista Mike Evans.

Čitateľ sa tiež dozvie, kto je priekopníkom dizajnu obalov gramoplatní, ktorí sú legendárni grafici, spozná svetové firmy a ich najvýznamnejšie zvukové výrobky, ale dočíta sa aj rôzne zaujímavosti, ako napríklad, že LP From The Roundhouse nahraná v Londýne (13.2.1957) skupinou Breakdown Alexa Kornera vyšla iba v počte 99 kusov.

Nahrávacie firmy v minulosti vydávali na platniach aj hovorené slovo. Príkladmi sú inauguračný prejav a prezidentský sľub Johna F. Kennedyho, čítanie kníh spisovateľom Jackom Kerouacom, či divadelné hry Tennessee Williamsa, ktoré ho zaradili medzi najlepších amerických dramatikov, s obalom od Andyho Warhola.

Vyše 250-stranová kniha z vydavateľstva Slovart v tvare gramoplatne obsahuje okrem textu aj množstvo obrazového materiálu. Nechýbajú fotografie najvýznamnejších svetových interpretov, ktorí tvorili históriu svetovej hudobnej kultúry.

Text: Hudba.sk, pm (zdroje: Officialcharts.com, Consequenceofsound.net, TASR)
Foto: AP Photo/Robert F. Bukaty (ilustračná titulná fotografia), Slovart (obálka knihy)

Súvisiaci interpreti: David Bowie, Twenty One Pilots