Na oslavách SNP uvidia návštevníci nový tankový exponát Múzea SNP

ZAUJÍMAVOSŤ
0 /

Torzo vojnového tanku LT vz. 38, ktorý banskobystrické Múzeum SNP vlani odkúpilo v rozpadnutom stave od zberateľa z Oravy, sa odborným kozervátorom podarí zrenovovať do tohoročných augustových osláv SNP. Tank má aj svoj vlastný príbeh.

Generálny riaditeľ Múzea SNP v Banskej Bystrici Stanislav Mičev k novému exponátu pre TASR uviedol:

„Tank sme doniesli v rozpadnutom stave, bol maximálne skorodovaný. Naši konzervátori sa ho snažia zrenovovať do podoby, do akej ide z tých častí, ktoré majú. Mnohé múzeá na svete neukazujú len kompletné zbierkové predmety, ale aj ich časti. My sa snažíme touto rekonštrukciou ukázať, čo je možné urobiť aj zo zdanlivej kopy šrotu. Vytvoríme unikátny exponát.“

Mičev doplnil, že celý proces renovácie tanku podrobne zachytávajú a jeho augustová prezentácia bude na veľmi zaujímavej európskej úrovni:

„Ovládame celý jeho príbeh, akýsi životopis tanku aj s ľuďmi, ktorí k nemu patrili. Je naozaj unikátny svojím príbehom.“

Múzeum Slovenského národného povstania začalo s renováciou tanku počas vlaňajšej finalizácie národného projektu „Digitálne múzeum“. Naplnil sa tak cieľ vysokokvalitnej digitalizácie vyše 174 tisíc najvýznamnejších múzejných zbierok z rôznych oblastí nášho hmotného i nehmotného kultúrneho dedičstva. Medi nimi boli aj torzá tanku LT vz. 38.

Tank LT-38

Bol ľahký tank československej konštrukcie používaný Wehrmachtom počas druhej svetovej vojny. V roku 1939 bol považovaný za jeden z najlepších ľahkých tankov na svete. Postupom času sa ale jeho pozícia začala zhoršovať.

Nemecko vyrobilo najskôr niekoľko sérii s vylepšeným pancierom, aby napokon výrobu tankov ukončilo. Ponechalo vo výrobe však jeho trup a podvozok, ktorý sa stal základom pre mnoho ďalších zbraní – hlavne pre samohybné delá a stíhače tankov Hetzer

LT-38 bol vyvinutý z tanku TNH, čo bola pôvodne pokusná verzia, ktorá sa vo vylepšených modifikáciách predávala zahraničným záujemcom. Úlohou nového tanku bolo nahradiť model LT-35, ktorého zložitý podvozok trpel značnou poruchovosťou.

Vývoj nového ľahkého tanku zahájili v roku 1937. Zatiaľ čo firma Škoda ponúkala vylepšenú verziu typu LT-35 (čo bolo presne to čo armáda nechcela), firma ČKD (po okupácii premenovaná na BMM) prišla s exportným tankom TNH-S a po drobných úpravách ho ponúkla ako TNHP. Na našu armádu urobil tank TNHP dobrý dojem a po niekoľkých kozmetických úpravách bol prijatý do výzbroje pod menom LT-38 (LT vz. 38). Prvá objednávka činila 150 kusov. K jej splneniu však nikdy nedošlo. V okamihu okupácie Československa boli dokončené iba tri stroje nultej série.

Tank pod označením Panzer 38(t) podal dobrý výkon v poľskom ťažení roku 1939 a v bitke o Francúzsko v roku 1940. Použili ho v nemeckej invázii do Sovietskeho zväzu v roku 1941, ale v konkurencii modernejších sovietskych tankov, ako napríklad T-34, musel byť z prvej línie postupne stiahnutý. Pz 38(t) slúžil nejaký čas po roku 1941 ako prieskumný tank

Ešte pred začiatkom vojny bol typ v exportných modifikáciách dodaný do Iránu, Peru, Lotyšska a Švajčiarska. V Peru sa vo vysokých nadmorských výškach natoľko osvedčil, že posledné tanky LT-38 / LTP boli vyradené až začiatkom 90. rokov.

Po okupácii bola výroba najskôr zastavená, potom ju však v ČKD znovu rozbehli, pretože Nemecko prejavilo o tento na svoju dobu vysoko kvalitný tank veľký záujem. Bol premenovaný na Pzkpfw 38(t) resp. SdKfz 140.

Zdroj: (tom) a wikipedia, Foto: Mirka Chabadová a archív